Blog

Elektrot Nedir, Ne İşe Yarar? Elektrot Çeşitleri Nelerdir?

Elektrot Nedir, Ne İşe Yarar? Elektrot Çeşitleri Nelerdir?

Fiziğin en önemli konuları içerisinde elektrot gelir. Sadece bir konu değil aynı zamanda günlük yaşamda da birçok farklı iş alanında değerlendirilir. Peki Elektrot nedir, ne işe yarar? Elektrot çeşitleri nelerdir?

Yapılar arasında bir iletken parça olarak da ifade edilebilecek olan elektrot, aynı zamanda bir ölçüm biçiminde ifade edilebilir. Bu ölçüm amaca uygun şekilde hazırlanır, üretimi gerçekleştirilir ve belirli alanlarda kullanılır.

Elektrot Nedir?

Birden fazla devrenin yan yana getirilmesi üzerinden oluşturulmuş, devreler arasındaki potansiyel farkı ölçmeye yarayan sisteme elektrot denir. Aynı zamanda elektrik akımını iletmeye yarayan yapı olarak da anlatmak mümkün. Böylece hem Bir transfer imkanı sağlar hem de bir ölçüm olanağı teşkil eder.

Elektrot Ne İşe Yarar?

Elektrot genel olarak bir elektrik akımı imkanı sağlamaktadır. Özellikle elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştürmek suretiyle, metali eritme konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda devirler arasındaki potansiyel farkı ölçebilmek için kullanılan bir yapı olarak da öne çıkıyor. Elektrolitin içine daldırılan çubuklar vasıtasıyla kullanılır.

Elektrot Çeşitleri Nelerdir?

Amacına ve tasarım ile beraber kullanıma bağlı olarak, birçok değişik elektrot çeşidi bulunmaktadır. Özel üretim ile beraber değişik yapılarda bulunan elektrot modelleri yer alır.

– Rutil örtülü kaynak elektrodları
– Bazik örtülü kaynak elektrodları
– Demir tozlu ve örtülü kaynak elektrodları
– Metal İşleme elektrotlar
– Demir dışı metaller adına örtülü elektrodlar
– Sert dolgu kaynağı için örtülü kaynak elektrodları

Bu şekilde daha birçok farklı elektrot çeşidini saymak mümkün. Her biri amaca göre farklı biçimlerde ele alınır ve hazırlanır. Böylece elektrik akım olanağı elde edilirken aynı zamanda farklı durumlar için ölçüm gerçekleştirilmektedir. Günümüzde yukarıda verilen değişik elektrotlar farklı alanlarda yaygın kullanılır.

    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir